VLM Astrosat Media

Velká letní hra National Geographic zaujala čtenáře časopisu

23. 6. 2015

První letní setkání v rámci Velké letní hry české redakce National Geographic se svými čtenáři pod heslem „Prodlužte si s námi nejdelší den v roce“ na nejzápadnějším místě naší země dopadlo nad očekávání úspěšně.

Přestože první letní den připomínal léto jen podle názvu a neustále hrozil déšť, do odlehlého koutu republiky za námi dorazilo více než padesát příznivců. Zahráli si s námi poznávací hru, popovídali si o našem časopise, dostali dárky, někteří pamětníci dokonce zavzpomínali, jak to v těchto místech vypadalo, kdy tudy vedle železná opona a vstup sem byl naprosto nemožný.

Nejzápadnější místem České republiky je malý kousek půdy u Újezdského potoka na německo-české hranici, kterou v těchto místech tvoří právě potok. Do něj se z pravé strany vlévá slabounký potůček. Zde je vztyčen nejzápadnější český hraniční mezník z roku 1844. Státní hranice se v soutoku Újezdského potoka a malého potůčku lomí a vrací se severovýchodním směrem. Uprostřed potoka stojí starý limnigraf. Technicky vzato je nejzápadnější bod právě zde. Z české strany sem vede poněkud obtížná cesta - zvláště v době naší návštěvy bylo vše zarostlé křovisky, ovšem ani to nezabránilo nadšeným rodinám s dětmi, aby se sem nevypravili i s dětskými kočárky.

Každý, koho tento krásný kout Česka zajímá, musí vyrazit z Aše do obce Krásná a odtud přes Štítary kolem bývalé pohraniční roty přes pastviny k zaniklé obci Újezd. Orientačním bodem v krajině je památník obětem obou válek, které pocházely z této vsi. Právě zde redakce vybudovala svůj „základní tábor“ v podobě našeho expedičního „teréňáku“, u něhož se část našich příznivců na závěr společně vyfotografovala.

Těšíme se na druhé setkání Velké letní hry National Geographic v sobotu 11. 7. 2015. Podrobnosti o zajímavém místě v Jižních Čechách, od kterého se odvozují výšky v celé republice, najdete týden před akcí na web stránkách www.nationalgeographic.cz/letnihra, heslo Locus perennis.